List of Governors

NameCategoryTerms of OfficeCommittees (if associate member has voting rights)Official
responsibility
Mrs Joanne BurnettCo-opted25-10-2017 – 24-10-2021 Pay Review Committee  
Cllr Norman Stephen DickCo-opted23-06-2019 – 22-06-2023 Finance Committee
Curriculum/Policy Committee
Vice Chair of Governing Board
Mr Kenneth FudgeCo-opted06-03-18 – 05-03-2022


 
Mr Thomas John PigottCo-opted23-06-2019 – 22-06-2023 Staffing Committee
Pay Review Committee
 
Mrs Victoria WallerCo-opted  09-03-2021  – 08-03-2025Curriculum / Policy Committee 
Mrs Wendy SteadCo-opted23-06-2019 – 22-06-23 Finance Committee
Staffing Committee
Pay Review Committee
Curriculum / Policy Committee
 
Ms Linzi Tomlin Co-opted23-06-2019 – 22-06-23 Finance Committee 

Cllr Judith Taylor

Co-opted06-03-2018 –
05-03-2022
 
Ms Joanne AthertonHead Teacher01-09-2007Finance Committee
Staffing Committee
Curriculum / Policy Committee
 
Cllr E MalcolmLEA01-09-2018 – 31-08-22 Finance Committee
Curriculum / Policy Committee
Chair of Governing Board
Miss Megan Gibson Staff 24-04-2017 –  
23-04-2021
Vacancy Parent